Nowa galeria "List do taty" została dodana do albumu fotograficznego
Dr
Dziś pan senator RP Przemysław Błaszczyk wręczył nagrody laureatom i uczestnikom etapu okręgowego 6. Edycji Konkursu "List do Taty".
W naszej szkole nagrody otrzymali: Marika Skierska i Krzysztof Kubiak.
fot. Biuro Senatora Przemysława Błaszczyka
Nowa galeria Wyjazd do "Zagrody Chłopskiej" w Kwiatkówku i Archikolegiaty w Tumie. została dodana do albumu fotograficznego
We wtorek, tj. 18 października br. uczniowie klas 1-3 wraz z opiekunami wyruszyli z samego rana do pobliskiego skansenu w Kwiatkówku, a nastepnie do Kolegiaty w Tumie i Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. W skansenie mieliśmy możliwość obejrzeć starą łęczycką wieś. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały zagrodę chłopską z XIX w. – dom mieszkalny i jego wyposażenie, budynki gospodarskie, kuźnię, olejarnię, stodołę, piec chlebowy i garncarski, piwnice ziemne, kierat oraz studnię z żurawiem. Ogromną frajdą było zwiedzanie wiatraka kozłowego i moment, kiedy zwartą grupą można było obrócić wiatrak. Kolejnym etapem naszej podróży była potężna kamienna kolegiata w Tumie. Zwiedziliśmy także Muzeum Dziedzictwa Kościelnego, które przybliżyło nam historię kolegiaty oraz tradycje ludowe naszego regionu.
Wycieczka do Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej i Archikolegiaty w Tumie była kolejnym wyjazdem w ramach projektu „Łódzkie folklorem malowane – od łęczyckiego do łowickiego”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Reqin” działające przy Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej.
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował konkursy dla uczniów. Oczywiście zadania konkursowe dotyczyły nauczycieli pracujących w naszej szkole. Wielkim powodzeniem cieszył się konkurs pt. "Czyja to torba, czyje to buty?" Wiele radości sprawiło również odgadywanie kto jest przedstawiony na pracach plastycznych wykonanych przez uczniów. Tego dnia nie zabrakło również kwiatów dla i życzeń składanych osobiście lub na specjalnie przygotowanej tablicy.
Nowa galeria Archeologiczne odkrycia została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klas siódmych i szóstej z okazji Dnia Chłopca, uczestniczyli w dwóch niezwykłych lekcjach. Miało to miejsce w piątek 15 października, podczas wycieczki do Łodzi. Pierwsza lekcja to warsztaty archeologiczne w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Drugie zajęcia to lekcja wychowania fizycznego w Parku Trampolin "Saltos".
Nowa galeria Wycieczka Nieborów-Arkadia- Maurzyce-Łowicz została dodana do albumu fotograficznego
W sobotni dzień udaliśmy się na wycieczkę po ziemi łowickiej, w ramach projektu „Łódzkie folklorem malowane – od łęczyckiego do łowickiego”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Reqin” działające przy Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej. Pierwszym punktem zaplanowanego wyjazdu było Muzeum w Nieborowie, które powstało w 1945 roku. Mogliśmy zobaczyć Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. W pałacu podziwialiśmy wnętrza rezydencji z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne). Z pałacu w Nieborowie przenieśliśmy się do magicznego ogrodu w Arkadii. Helena Radziwiłłowa zgromadziła tam bogatą kolekcję sztuki antycznej, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Spacer po arkadyjskim ogrodzie przeniósł nas w odległe czasy. Mogliśmy pospacerować, niektórzy nawet rodzinnie, wśród unikalnej zieleni zgromadzonej w Parku Arkadia czy Nieborowie. Kolejnym etapem naszej podróży był skansen w Maurzycach pokazujący obraz dawnej wsi. Zobaczyliśmy tam stare chałupy, ich wnętrza z zagrodami, które były wyposażone według zamożności gospodarzy w niezbędne sprzęty, udekorowane pięknymi łowickimi wycinankami, serwetkami i kwiatami z bibuły oraz słynnymi pająkami łowickimi. O kunszcie i pracowitości kobiet z okolic Łowicza świadczyły: sprzęty do wykonywania tkanin samodziałowych: motak, kołowrotek, warsztat tkacki - krosna. Widzieliśmy również stodoły ze sprzętem do młócenia zboża, wiatrak-koźlak z II połowy XIXw., a także zrekonstruowaną strażnicę, gdzie znajduje się ekspozycja sprzętu strażackiego. Nad skansenem górował drewniany kościół zbudowany w 1758r. Na zakończenie naszego wyjazdu był spacer po Łowiczu, mieście znanym z oryginalnej i do dziś zachowanej sztuki ludowej, trójkątnego rynku oraz renesansowo-barokowej katedry. Zadowoleni, może niektórzy trochę zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu. To była niezwykła wycieczka, po której spragnieni jesteśmy kolejnych podróży.
Nowa galeria Ślubowanie pierwszaków została dodana do albumu fotograficznego
"Idą pierwszaki, dawne maluchy,
Jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste,
Każdy na plecach dźwiga tornister.
Z bijącym sercem stoją przed szkołą,
Jak im tu będzie? Chyba wesoło!"
13 października był ważnym dniem dla najmłodszych uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, pochwalili się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dziewczynki i chłopcy pięknie recytowali wiersze, a tańce w ich wykonaniu były rewelacyjne.
fot. Przemysław Marynowski
Nowa galeria Piknik folklorystyczny została dodana do albumu fotograficznego
Piknik folklorystyczny "Łódzkie folklorem malowane - od łęczyckiego do łowickiego" zorganizowany przez Stowarzyszenie „Reqin” działające przy Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej. Piknik odbył się w ramach realizacji zadania finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2021 rok zatytułowane „Łódzkie folklorem malowane – od łęczyckiego do łowickiego”. Podczas Pikniku uczniowie poznawali tradycje, stroje, dekoracje i potrawy naszego regionu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których malowali torby, pletli ozdoby z włóczki i papierowej wikliny, rozwiązywali zagadki i zadania. Przedszkolaki również uczestniczyły w zabawie. Dla nich przygotowane zostały konkursy, wyścigi i zabawy przy muzyce.
Nowa galeria Wmurowanie kamienia węgielnego została dodana do albumu fotograficznego
11 października, w naszej szkole odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę basenu. Będzie to pierwsza w Gminie Łęczyca i Powiecie Łęczyckim kryta pływalnia.
fot. Przemysław Marynowski
Nowa galeria ,,Biegamy, bo pamiętamy!" została dodana do albumu fotograficznego
Dziś w Parku Miejskim w Łęczycy odbył się XII Bieg Papieski im. Jana Pawła II. Hasło przewodnie Biegu brzmiało: ,,Biegamy, bo pamiętamy", a celem tego wydarzenia było zachowanie w pamięci św. Jana Pawła II i uczczenie 43 rocznicy jego pontyfikatu. Naszą szkołę reprezentowały Agata Felczak i Nikola Nawrocka. Obie dziewczynki stanęły na podium. Agata zajęła I miejsce, a Nikola zajęła III miejsce. W ich kategorii wiekowej IV-VI brały udział 23 dziewczynki. Gratulujemy!
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia nie odbywają się zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Dzieci nie przyjeżdzają do przedszkola i szkoły. Rodzice / opiekunowie, którzy nie mogą zapewnić im opieki w domu, powinni zgłosić ten problem wychowawcy oddziału przedszkolnego/klasy. Dla dzieci, które przyjadą tego dnia do placówki, zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze.
W dniu jutrzejszym tj. 13.10.br. zajęcia dydaktyczne w klasach 1-8 odbywać się będą do godziny 13.35.
1. 8.15 - 8.50
2. 9.00 - 9.35
3. 9.45 - 10.20
4. 10.30 - 11.05
5. 11.25 - 11.55
6. 12.15 - 12.50
7. 13.00 - 13.35
Odwozy:
- autobusy nr 7,11,16 o godzinie 11.55
- autobusy nr 7,8,9,11,12,16 o godzinie 13.35
Nie ma odwozów po 6 godzinie lekcyjnej.
Świetlica czynna do godziny 16.00.
Nowa galeria Rajd ,, Żółty jesienny liść" została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie naszej szkoły powitali jesień podczas XVIII Rajdu ,, Żółty jesienny liść". Bez narzekania i w dobrych humorach przeszli 12 km, od Grotnik do Chociszewa. Las zachwycał kolorami i jesiennym słońcem. Nawet praca z mapą wydawała się łatwa w takim otoczeniu. Ciekawe jakie trasy przemierzą w listopadzie.
Nowa galeria Wycieczka klas czwartych została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Chłopaka – zdrowo i sportowo !
Uczniowie klas czwartych uczcili to święto w wyjątkowy sposób. Wybrali się na wycieczkę, podczas której zwiedzili dworek w Bronowie. To w tym miejscu mieszkała i tworzyła Maria Konopnicka, a dziś można tam obejrzeć muzeum poetki oraz zobaczyć, jak dawniej wyglądała klasa szkolna. Kolejnym punktem programu były warsztaty „ABC chleba”, podczas których młynarz opowiedział o procesie przygotowywania chleba, a my samodzielnie wykonaliśmy podpłomyki. Smakowały wyśmienicie!
Po tak wyczerpujących zajęciach oraz zwiedzaniu wiatraka przyszedł czas na punkt kulminacyjny wyjazdu- termy uniejowskie ! W blasku jesiennego słońca kąpiel w wodach termalnych sprawiła nam mnóstwo radości. Z olbrzymim uczuciem niedosytu wracaliśmy do szkoły. Mamy jednak nadzieję, ze takich atrakcji będzie jeszcze więcej.
Nowa galeria Dzień Chłopaka w klasach 5 została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Chłopca klasy piąte świętowały na wycieczce w Łodzi. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od wyprawy do Manufaktury, gdzie w Cinema City obejrzeliśmy film „Czarny Młyn”. Później spacerkiem udaliśmy się do parku trampolin Saltos, gdzie szaleliśmy na trampolinach. To był wspaniały dzień. Wracaliśmy do domu pozytywnie zmęczeni i zadowoleni z udanego wypadu.
Nowa galeria Dzień Języków Obcych została dodana do albumu fotograficznego
Udało się po roku pandemii pokazać kolorowy świat języków!
Cała brać uczniowska- starsze klasy, a nawet przedszkole- świętowała Europejski Dzień Języków. Dzięki nauczycielom języków obcych (p. Emilii Andrzejczak, Annie Wypych- Wilińskiej, Aleksandrze Bednarskiej) na korytarzach przechadzała się dostojnie królowa Elżbieta (i to niejedna), księżna Kate, piękne Hiszpanki i przystojni Bawarczycy. Słynny detektyw Sherlock Holmes rozwiązywał zagadki ukryte w kodach QR, a młodzi podróżnicy palcem po mapie mogli odbyć podróż po Europie.
Wszyscy starali się mówić w językach obcych, wszak był to Europejski Dzień Języków. Warto pochwalić się znajomością języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, a nawet psiego czy kociego. Te dwa języki obce poznali uczniowie klas ósmych biorący udział w lekcji otwartej z języka angielskiego, poprowadzonej przez panią Annę Wypych Wilińską. Ciekawe, jaki nowy język obcy poznają uczniowie naszej szkoły w następnym roku szkolnym J
Zachowujmy na co dzień poprawność języka polskiego i uczmy się języków dodatkowych. Pamiętajmy, że zaowocuje to w przyszłości.
Nowa galeria Kasztanobranie dla Krzysia została dodana do albumu fotograficznego
Brawo dzieciaki!
Zainteresowanie akcją "Kasztanobranie dla Krzysia" przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Jeden transport już pojechał, dzisiaj została odebrana następna, ostatnia partia kasztanów dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Otrzymaliśmy podziękowanie od Krzysia i jego rodziny oraz Certyfikat Dobroczynności
Akcja Szkolnego Klubu Wolontariusza - zbiórka kasztanów dla Krzysia, dobiegła końca. To była zbiórka, która przerosła nasze oczekiwania. Uczniowie, jak zawsze stanęli na wysokości zadania i wykazali się niesamowitym zaangażowaniem. Uzbierali mnóstwo kasztanów. W piątek zostały przekazane rodzicom chorego Krzysia. A pieniądze z ich sprzedaży zostaną wykorzystane na rehabilitację chorego chłopca.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i poświęcony czas!
Nowa galeria Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania została dodana do albumu fotograficznego
Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września. To wspaniała okazja do wprowadzenia najmłodszych w magiczny świat książek, opowiadań, bajek i wierszy. Uczniowie wysłuchali wierszy czytanych przez Pana Dyrektora, Panią Wicedyrektor i nauczycieli. Dzień głośnego czytania upłynął w miłej i radosnej atmosferze, dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanych książek, a także same podjęły się przeczytania wybranych przez siebie fragmentów książki.