INNOWACJE

" Zobaczyć, zbadać, zrozumieć - poznawanie przez eksperymentowanie"

3 września 2021 roku uczniowie klasy VIIb Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej rozpoczęli realizację innowacji programowej „Zobaczyć, zbadać, zrozumieć – poznawanie przez eksperymentowanie”, autorstwa p. Magdaleny Jasiaczek. Wśród uczniów zgłębiających tajniki biologii czy chemii dominuje pogląd, że uczą się oni zagadnień niepotrzebnych i bardzo trudnych, które nie znajdują zastosowania w życiu codziennym. Dodatkowo uważają, że zajęcia są często prowadzone w sposób nudny, bez kształtowania przydatnych i ciekawych umiejętności praktycznych w postaci eksperymentowania, gier czy zabaw edukacyjnych. Innowacja realizowana w naszej szkole ma za zadanie walczyć z tym stereotypem i pokazać, że nauka przedmiotów przyrodniczych wcale nie musi być nudna. Głównymi celami innowacji będą przede wszystkim rozbudzenie i rozwijanie pasji badawczej uczniów, rozwój i doskonalenie umiejętności praktycznego zdobywania wiedzy z zakresu biologii oraz chemii, a także twórcze rozwiązywanie problemów badawczych i formułowanie hipotez podczas wykonywanych doświadczeń.