4 czerwca 2018 roku grupa gimnazjalistów z klasy IIIB Justyna Głyda, Eryka Twardowska, Natalia Kapica, Aleksandra Pacholska i Mateusz Mikołajczyk z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. W. Łokietka w Topoli Królewskiej przeprowadziła zajęcia w II klasie. Głównym celem lekcji „Woda - niezwykła substancja” było poszerzenie wiedzy uczniów na temat wody, poznanie jej znaczenia i uświadomienie konieczności ochrony oraz wyzwalanie postawy badawczej dzieci. Drugoklasiści doświadczalnie zbadali podstawowe właściwości wody, narysowali wyszukane w wierszyku sposoby jej ochrony, a za pomocą gestów i rysunków odgadywali popularne powiedzenia o życiodajnej substancji. Młodzież zadbała także o przyjazną i życzliwą atmosferę, a za prawidłowe odpowiedzi nagradzała cukierkami. Spotkanie odbyło się dzięki realizacji projektu „Woda wodzie nierówna” napisanego przez gimnazjalistów pod opieką p.Magdaleny Jasiaczek w ramach VIII edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Projekt z klasą" wydawnictwa Nowa Era. Lekcja dała dzieciakom odrobinę radości, zrealizowała zamierzone cele pomysłodawców, a szkoła uzyskała tytuł "Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły 2018.
W tych ludziach można się zakochać. Jest w nich tyle ciepła, radości i dobroci. O kim tak piszemy? To Maciej Pol i Izabela Ogrodnik. Mimo mnóstwa pracy, ciągłych występów i wyjazdów otworzyli dziś przed nami drzwi swojego domu. Nie każdy miałby tyle odwagi, aby wpuścić do swego domu ponad trzydziestkę rozbrykanych uczniów i powiedzieć "czujcie się jak u siebie w domu". Mamy nadzieję, że gospodarze nie żałują tych słów i będą miło wspominać uczniów naszej szkoły. My jesteśmy zachwyceni tym spotkaniem. Dla dzieci wielką atrakcją była możliwość spotkania z czarodziejem w jego pięknym ogrodzie, gdzie wśród normalnych drzew czekało na nich niezwykłe czekoladowe drzewo i lekcja magii. Dziękujemy! Specjalne podziękowania dla p. Anny Roszuk za organizację dzisiejszego spotkania.
Śladami rzeki Pilicy podążali ostatnio uczniowie klas czwartych i szóstych. Podczas wycieczki uczniowie poznawali historie grot oraz najdłuższego w Polsce schronu zbudowanego w czasie drugiej wojny światowej. Zapoznali się z funkcją energetyczną i rekreacyjną tamy, fauną i flora rezerwatu przyrody. A co zobaczyli? Naprawdę dużo m.in. Mikrokosmos w Ujeździe, w Nagórzycach zwiedzili piaskowcowe groty, w Smardzewicach spacerowali tamą, a w Spale zwiedzili rezerwat przyrody i spacerowali szlakiem nad Pilicę – pomnik Żubra, spacer ścieżkami przyrodniczymi. To jeszcze nie koniec. W miejscowości w Konewce obejrzeli wnętrze bunkra kolejowego,Tomaszowie Mazowieckim zwiedzili rezerwat „Niebieskie Źródła” i skansen rzeki Pilicy. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2017/2018 "Oszczędzam wodę - chronię przyrodę".
Dnia 10 czerwca 2018r. o godz. 13-stej rozpoczął się V Piknik Rodzinny. Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Sobór, serdecznie powitał zaproszonych gości, społeczność uczniowską, rodziców oraz pozostałych sympatyków szkoły.
Nasz festyn uświetniły występy przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych. Bawiły nas pokazy taneczne najmłodszych, piosenki w wykonaniu chórów szkolnych i popisy solistów. Nie zabrakło kabaretów i przedstawień. Było radośnie, barwnie i trochę... nazbyt słonecznie. Żar z nieba można było złagodzić lodami, sorbetami i chłodną wodą. Ogromną popularnością cieszyła się, jak co roku, loteria fantowa. Atrakcję stanowiły również zajęcia z animatorką zabaw oraz turniej gier logicznych. Frajdę, małym i dużym, sprawiły zawody sportowe, strzelanie do celu oraz dmuchana zjeżdżalnia i skoki na trampolinie. Zainteresowanie wzbudziły stanowiska: turystyczne, kosmetyczne, wyrobów regionalnych. Nie zabrakło także pokazów strażackich. Każdy mały i większy głodomor mógł zaspokoić apetyt kosztując potraw z grilla. Nie zabrakło oczywiście różnego rodzaju pysznych, słodkich wypieków. Kiedy po głodzie nie było już najmniejszego śladu, służby medyczne zapewniły pomiar cukru we krwi oraz mierzenie ciśnienia tętniczego.
Czas spędzony na pikniku minął niepostrzeżenie. Pomimo wielkiego upału impreza udała się świetnie. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do domów.
Zebranie z rodzicami odbędzie się 11 czerwca 2018r. (poniedziałek), o godz. 16.00.
Serdecznie zapraszamy!
Brawo chłopcy!
Dzisiaj w Szkole Podstawowej w Błoniu odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Nasza drużyna w składzie: Konrad Kaźmierczak, Mateusz Majchrzak, Mateusz Konrat, Dominik Ostrowski, Jakub Kaczmarek, Bartłomiej Pysera, Bartek Barylski, Krzysztof Brygier, Mateusz Majchrzak, Kacper Joachimiak, Dominik Pietrzak i Wojtek Urbanek, zajęła I miejsce. Gratulujemy!
Dzień Dziecka na sportowo. 1 czerwca jak co roku, uczniowie mogli sprawdzić się w konkurencjach sportowych z kolegami i koleżankami z innych klas. Był tor przeszkód dla najmłodszych, turniej piłki nożnej i siatkówki. A komu doskwierał upał mógł skryć się w salach lekcyjnych. Tam również czekały na dzieci ciekawe zajęcia, zabawy i niespodzianki oraz słodkie upominki.
Przedszkolaki w Stemplewie.
Przez cały rok w naszej szkole wszyscy zbierali plastikowe nakrętki. Akcja cieszyła się wielkim powodzeniem szczególnie wśród najmłodszych. Przedszkolaki po raz drugi aktywnie włączyły się w akcję. Zebraliśmy 15 worków zakrętek, które zostały przekazane do Zespółu Placówek Edukacyjno -Wychowawczych i Rehabilitacyjnych
w Stemplewie. 6 czerwca 5 i 6 – latki wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę osobiście przekazać zebrane korki. W nagrodę przedszkolaki miały podczas wyjazdu zorganizowane zajęcia
edukacyjno – ekologiczne na leśnej ścieżce. Najpierw dzieci poszły na spacer po lesie, który poprowadził pan leśniczy, a następnie przedszkolaki jeździły na konikach. Potem było ognisko i pyszne pieczone kiełbaski oraz mnóstwo radości na placu zabaw.
W ramach projektu Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2017/2018 "Oszczędzam wodę - chronię przyrodę" uczniowie klas trzecich pojechali do Załęcza Wielkiego. W Nadwarciańskim Grodzie uczniowie wzięli udział w zajęciach ekologicznych. Najpierw był spacer Ścieżką edukacyjną "Źródełko". A później dzieci badały czystość rzeki Warty. A jak badały? Otóż łowiły za pomocą odpowiedniego sprzętu owady (robaczki i robale), rozpoznawały ich gatunki i to w jakich wodach one żyją. Pogoda piękna, las, rzeka, możliwość ubrudzenia się w błocie, to wszystko sprawiło, że trzecioklasiści bawili się znakomicie.
Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Łęczyca oraz grupa uczniów ze szkół w Topoli Królewskiej, Błoniu, Siedlca, Wilczkowic i Leźnicy Małej, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Senat RP oraz gmach TVP.
Zdjęcia Anna Rysa Straszewska Dyrektor Biura Senatora Przemysława Błaszczyka
W dniu 30 maja 2018 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczno-Historyczny "Rok Niepodległej". Wydarzenie to objął patronatem honorowym Senator RP Przemysław Błaszczyk. W konkursie brały udział szkoły działające w Międzyszkolnej Sieci Nauczycieli Powiatu Łęczyckiego. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi i historycznymi z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - S.P. w Topoli Królewskiej
II miejsce - S.P. w Błoniu
III miejsce - S.P. w Świnicach Warckich
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Senatora RP Przemysława Błaszczyka, Wójta Gminy Łęczyca Jacka Rogozińskiego, Dyrektora Szkoły Zbigniewa Sobora oraz Radę Rodziców.
29.05 2018r. na boisku szkolnym odbyły się zawody w skoku wzwyż Orlikowa Liga Mistrzów. Organizatorem tego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Gmina Łęczyca i Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TV Toya. Gościem honorowym tej imprezy był Artur Partyka, który chętnie udzielał porad zawodnikom. Szkołę reprezentowało 12 zawodników. Weronika Stolarczyk uczennica klasy VIIA zajęła drugie miejsce w swojej kategorii i awansowała do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Kutnie 16 czerwca.
Kilka dni temu gościliśmy w naszej szkole panią leśnik z Nadleśnictwa w Kutnie. Powodem tej wizyty było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "DLA LASU, DLA LUDZI - Z NAMI BEZPIECZNIE". Zainteresowanie konkursem było duże, a komisja miała trudne zadanie dokonując wyboru tych najlepszych. Oceniano prace pod względem zgodności z tematem, pomysłowości i oryginalności i estetyki wykonania pracy. Cieszymy się, że wysiłek i zaangażowanie naszych uczniów został doceniony.
I MIEJCE – Julia Kawczyńska kl.II
I WYRÓŻNIENIE – Kacper Bartczak kl. IB
POZOSTAŁE WYRÓŻNIENIA:
Witold Kowalczyk kl. IIIA
Zuzanna Wikaryjczak kl. IIIB
Mikołaj Cieśliński kl.
Bartosz Borowski kl. II
Uczniom coraz trudniej wysiedzieć w szkolnych ławkach. I nie ma co się dziwić gdyż taka piękna pogoda sprzyja wycieczkom. A propozycji poznawania świata naprawdę nie brakuje. Tym razem uczniowie klas piątych i klasy drugiej wraz z wychowawczyniami, pojechali do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Chłopcy i dziewczynki z wielkim zainteresowaniem korzystali z atrakcji przygotowanych z okazji dni otwartych w Jednostce. A atrakcji było co niemiara: pokazy spadochronowe, ćwiczenia wojskowe, sprzęt oraz broń współczesna i ta z czasów I wojny światowej. Największą atrakcją okazał się tunel aerodynamiczny i najnowocześniejszy i drugi w Europie.
Nie lada atrakcję stanowiło tez przymierzanie wyposażenia lotnika i próba skoku. Chętni mogli zasiąść w kabinie śmigłowców, a także obejrzeć przygotowane na tę okazję pokazy dynamiczne. Na zakończenie zjedliśmy wyśmienitą grochówkę i marząc o tym, że może ktoś z nas zostanie lotnikiem pożegnaliśmy żołnierzy. Wrócimy tutaj za rok.
Kolejna grupa uczniów w ramach realizacji zadania publicznego finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2018 r. „Kultura łączy pokolenia – łódzkie bez barier” uczestniczyła w warsztatach muzycznych w łódzkiej filharmonii i w zajęciach edukacyjnych w EC1.
Zadanie jest realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnym „Impet”.
28 maja 50-cioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Wojewódzkich Obchodach Dnia Dziecka w Uniejowie. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Innowatorów Wsi oraz Pan Senator RP Przemysław Błaszczyk.
Na uczniów czekało wiele atrakcji. Wielką radość sprawiła młodzieży możliwość skorzystania z darmowego wejścia do kompleksu termalno-basenowego „Termy Uniejów”. Oprócz tego czekała na uczestników niezliczona liczba gier i zabaw, w tym dmuchany tor przeszkód, bumper ball, strefa animacji, pokazy kulinarne w wykonaniu młodych mistrzów kuchni, koncerty, prelekcje, itp. Odbyły się także zawody w piłkę nożną, na których nie zabrakło drużyny Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Wł. Łokietka w Topoli Królewskiej. Reprezentacja naszej szkoły zmierzyła się w rozgrywkach z drużynami z województwa łódzkiego. Po zaciętej walce chłopcy zajęli II miejsce, a Krzysztof Brygier z klasy VIIB otrzymał nagrodę dla najlepszego bramkarza. Zabawy było bez liku. Każdy z uczestników imprezy znalazł dla siebie coś interesującego.
Grupa uczniów (a konkretnie uczennic) z naszej szkoły wzięła udział w XXXI Ogólnopolskim Zlocie DH "NS". Zlot rozpoczął się w uroczystym rozpoczęciem, ogniskiem i warsztatami plastycznymi. Dużą atrakcją dla naszych dziewcząt była nocna warta od 24:00 do 2:00. Drugi dzień rozpoczął się od porannej zaprawy, a następnie uczestnicy Zlotu przystąpili do Manewrów Techniczno – Obronnych. Podczas manewrów grupą zostały przydzielone różne zadania, np. ćwiczenia pożarnicze, pierwsza pomoc, a także zadania w których uczniowie musieli wykazać się zręcznością czyli tor przeszkód, bieg po schodach i wiele innych. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne w barwach narodowych. A na zakończenie przegląd piosenki zlotowej "Piosenka o Polsce". Nas reprezentowała gdzie Oliwia Czajkowska, która zaprezentowała utwór "Dziewczyna z granatem". Po kolacji wszyscy uczestniczyli w Polowej Mszy Świętej. A na zakończenie była zabawa przy muzyce i pokaz sztucznych ogni. W niedzielę p. Kinga Gawlik i Wioletta Nowak wraz z uczennicami wróciły do domów.