"Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Uczniowie naszej szkoły również zmierzyli się z tym konkursem. Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
We wspólnym śpiewaniu wzięło udział 275 uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka. Uczniowie zaśpiewali Hymn Państwowy, Rotę i Marsz Polonii. Nad prawidłową realizacją zadania czuwała komisja w składzie: Krzysztof Kozłowski Koordynator Konkursu i prof. zw. dr Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi.
16 października 11 uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej uczestniczyło w X BIEGU PAPIESKIM IM. JANA PAWŁA II W ŁĘCZYCY. Bieg w 40 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II pokazał, że postać św. Jana Pawła II ciągle jest w pamięci mieszkańców powiatu łęczyckiego. A promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia jest ważne bez względu na wiek. Dlatego na starcie stanęły przedszkolaki, nie zabrakło uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, a także dorosłych. Naszą szkołę reprezentowali:
Aleksandra Koziorowska (8)
Wiktoria Baras (9)
Katarzyna Kupis (12)
Gabriela Jeziorska (9)
Katarzyna Walisiak (14)
Weronika Grabarczyk (15)
Julia Bartniak (13)
Rafał Kornat (15)
Hubert Janczura (29)
Mateusz Matczak (12)
Jakub Cywiński (8)
Oddziały przedszkolne biorą udział w projekcie “Piękna nasza Polska cała”.
Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Poprzez realizację zadań tematycznych przedszkolaki poznają historię naszego państwa, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe. Działania projektowe będą też okazją to do tego, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem a także do wzmacniania więzi z rodzicami i integracji placówek oświatowych z terenu całej Polski.
Projekt będzie realizowany od 1 września do 31 grudnia 2018r. w grupach przedszkolnych.
Pierwszoklasiści z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej stali się już pełnoprawnymi uczniami. 12 października 2018r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Przed pocztem sztandarowym, w obecności nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości i całej społeczności szkolnej, najmłodsze dzieci w szkole przyrzekły być dobrymi uczniami i Polakami, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu uroczystego ślubowania pan dyrektor Zbigniew Sobór oraz pani wicedyrektor Maria Gębuś dokonali symbolicznego pasowania na ucznia. Zanim jednak dzieciaki zostały przyjęte do grona uczniów, najpiękniej jak potrafiły, pokazały publiczności to, czego już się w szkole nauczyły. Odświętnie ubrane i bardzo przejęte recytowały wierszyki, śpiewały piosenki przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych, pięknie odtańczyły wszystkie zaplanowane figury poloneza. Za swój występ mali uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, na życzenia, podziękowania, uściski. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
Dnia 20 października pracujemy za 2 listopada (piątek). Lekcje będą skrócone. Klasy młodsze I-III i oddziały przedszkolne do godz. 12.00, natomiast klasy IV-VIII i oddziały gimnazjalne do godz.13.00.
"Nauczyciel... to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo kto inny mógłby każdego dnia ofiarować to, co w nim najlepszego cudzym dzieciom"
Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej były wyjątkowe. W pierwszej części uroczystości Pan Dyrektor Zbigniew Sobór wręczył nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi nagrody. Następnie uczniowie podziękowali wszystkim pracownikom szkoły piosenką i kwiatami. Po południu rozpoczęły się Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas tej uroczystości Wójt Gminy Łęczyca Pan Jacek Rogoziński wręczył nagrody nauczycielom z wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Zaproszeni goście mogli również wysłuchać piosenek w wykonaniu szkolnego zespołu "Pierożki" i zespołu folklorystycznego "Maryśki i Jaśki z łyncyckiego". A przedstawienie "To będzie dobry dzień" w wykonaniu naszych uczniów, przekonało wszystkich widzów, że to jest dobry dzień.
W dniach 2 - 5 października obyły się w naszej szkole warsztaty "Smog groźniejszy niż smok”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV – VIII oraz klas gimnazjalnych. Owe przedsięwzięcie zapoczątkowało realizację projektu finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Gminę Łęczyca - „Powietrze szanujesz, zdrowie zyskujesz” .
W XXI wieku coraz częściej słyszymy o tematach związanych z ochroną środowiska oraz wpływem zanieczyszczeń na życie i funkcjonowanie ludzi na Ziemi. Liczne kampanie społeczne, szczyty klimatyczne, działania proekologiczne podejmowane przez organizacje międzynarodowe, rządy poszczególnych państw czy zwykłych obywateli mają na celu podnosić świadomość ekologiczną przyszłych pokoleń.
Szczególnie doniosłe znaczenie działania takie zyskują wśród dzieci. To one w przyszłości będą kształtować politykę ekologiczną organizacji międzynarodowych, państw czy lokalnych społeczności. Dlatego tak ważne jest organizowanie licznych warsztatów ekologicznych mających, zgodnie z oświeceniowym mottem „bawiąc, uczyć”, zachęcać najmłodszych do poznawania tajników ochrony środowiska.
Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej chętnie włącza się w tego typu działania. W związku z tym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych. Zajęcia prowadzone były przez pracownika ośrodka edukacyjnego „Świat Przygód” w Łodzi, podczas których uczestnicy mogli poznać informacje na temat sytuacji ekologicznej na świecie na przykładzie Polski oraz Chin, a także smogu i jego wpływu na nasze życie. Zachętą dla najmłodszych były liczne doświadczenia i pokazy. Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczniowie dowiedzieli się, że działanie każdego człowieka ma wpływ na wspólne środowisko, w którym żyjemy. Dlatego tak ważne jest szanowanie i dbanie o wspólne dziedzictwo ludzkości, jakim jest Ziemia. Mamy nadzieję na możliwość uczestnictwa w takich przedsięwzięciach w przyszłości.
Po raz kolejny nauczycielki matematyki w naszej szkole zachęcały uczniów do udziału w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wykonywali plakaty dotyczące tabliczki mnożenia, domu i na zajęciach dodatkowych uczniowie przygotowywali się do tego dnia ćwicząc pamięciowe mnożenie, dzielenie i potęgowanie, a klasy starsze działania pisemne. W przeddzień akcji na korytarzach zawisły prace plastyczne dzieci, a następnego dnia na korytarze szkoły wyruszyły patrole, które przepytywały wszystkich z tabliczki mnożenia. Na lekcjach matematyki tego dnia w klasach IV, V i VI odbyły się zabawy z tabliczką mnożenia. W klasie VIA miała też miejsce lekcja otwarta, podczas której dzieci "na czas" odpowiadały na pytania, losując losy z tabliczką mnożenia, dzielenia i potęgowania. Później grupy rozwiązywały karty pracy z rebusami, a koniec lekcji poświęcony był na matematyczną wojnę kartami Grabowskiego i matematyczne Bingo. Akcja, jak co roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
26 września to Europejski Dzień Języków Obcych. W tym dniu nauczyciele języka angielskiego i języka angielskiego w szczególny sposób zachęcali młodszych i starszych uczniów oraz nauczycieli do nauki języka obcego. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcji. Każdy kto chciał, mógł spróbować swoich sił biorąc udział w quizie lub innych zajęciach promujących naukę języków obcych.
We wtorek 25 września w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej odbyły się Biegi Przełajowe o Puchar Wójta Gminy Łęczyca. W zawodach wzięli udział uczniowie klas IV-VIII I klas gimnazjalnych z terenu naszej gminy. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta walczyli zacięcie o zwycięstwo. Rywalizacja była naprawdę duża. Tym bardziej cieszymy się, że nasza drużyna zwyciężyła. Brawo!
Uczniowie klas VII i VIII rozpoczęli nowy rok szkolny od wizyty w teatrze. Nieduża scena, niewielu aktorów, ale wielkie wydarzenie opowiedziane z dużą dawką humoru. "Zemsta" Aleksandra Fredry to komedia, która wywołała uśmiech na twarzy każdego z widzów. A cytaty "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby", "Niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba" czy "Idź serdeńko, bo cię trzepnę" pozostaną na długo w naszej pamięci. Zapamiętamy także świetną grę aktorską, bliski kontakt z widzem i wspólne zdjęcie na zakończenie spektaklu. Nie rozstajemy się z Teatrem Małym, bo już w piątek czeka nas prapremiera sztuki "Tylko miłość - sceny z życia małżeńskiego".
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w trudnej sztuce mówienia piękną i sugestywną polszczyzną. Podczas zmagań w konkursie "Pięknie opowiedzieć Ojczyznę" Jan zaborowski uczeń klasy III gimnazjum swoją gawędą o gawędziarzu Janie Kopce wywalczył I miejsce i udział w etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Wieluniu. Nikola Kordyla z klasy IV, opowieścią o swoim rodzinnym domu wywalczyła III miejsce. Również III miejsce uzyskały nasze gimnazjalistki. Maria Turkowska, która zachęcała do odwiedzin dworku w Bronowie i Gusinie - cytując fragmenty utworów Marii Konopnickiej. Natomiast Aleksandra Śmiechowska opowiadając o Łęczycy - chce ją ocalić od zapomnienia. Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne sukcesy!
"AKCJA - SEGREGACJA" to tegoroczne hasło akcji "Sprzątanie świata – Polska”. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, uczestniczyli w lekcji poszanowania środowiska. Akcja ta ma na celu promowanie nieśmiecenia, edukację odpadową oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Dzieciaki małe i duże uzbrojone w rękawice ochronne i worki, w piątek wyruszyły na spacer. Nie był to zwykły spacer, dzieciaki nazbierały kilkanaście worków śmieci, segregowały je. Wszyscy bardzo się napracowali. Mamy nadzieję, że ten wysiłek nie pójdzie na marne.
"Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce"".
20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. To święto ma krótką historię, Sejm uchwalił je 13 września 2013 roku. Ten wyjątkowy dzień podkreśla wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzuje nowoczesne wychowanie przedszkolne. Jest to okazja do świętowania, wspólnej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Oczywiście również w naszej szkole maluchy miały swoje święto. Panie przygotowały dla nich mnóstwo atrakcji. A my wszyscy przyłączamy się do życzeń dla naszych przedszkolaków!