• Dzień Patrona Szkoły

  16.10.2017

  Październik to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Patrona. Społeczność szkolna zebrana na sali gimnastycznej wspominała postać króla Władysława Łokietka oglądając przygotowaną prezentację multimedialną. Następnie uczennice odczytały listy napisane do Patrona w których m.in. poinformowały go o tym, co przekazałyby  mu w rozmowie, gdyby żył w dzisiejszych czasach. Nie zabrakło również wierszy poświęconych królowi Łokietkowi. Młodym poetom, w podziękowaniu za ich piękną twórczość, zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe. Pierwsze miejsce zajęły Agatka Bartniak z klasy IIIb oraz Paulina Milska z klasy Va – gratulujemy!

  "Wiersz o Władysławie Łokietku

   Władysławie Łokietku Ty nasz królu

  Byłeś dzielny aż do bólu.

  Walczyłeś o naszą ojczyznę

  I miałeś niejedną bliznę.

  Choć nie byłeś duży

  Bywałeś często w podróży.

  Walczyłeś o nas

  w dzień i noc

                                                   Bo miałeś serce jak dwóch kryształów moc.


  Na zakończenie wysłuchaliśmy wszystkich nagrodzonych wierszy o Władysławie Łokietku w wykonaniu ich autorów. Koleżanki i koledzy z oddziałów gimnazjalnych recytowali wiersze Czesława Miłosza.

 • Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie pierwszoklasistów

  13.10.2017

  W dniu dzisiejszym w naszej szkole miały miejsce dwie piękne uroczystości: pierwsza związana z Dniem Edukacji Narodowej, druga była ogromnym wydarzeniem dla wszystkich pierwszaków. Razem z nami świętowali także zaproszeni goście m.in. emerytowani pracownicy naszej szkoły, władze samorządowe i rodzice. Uczniowie w okolicznościowym programie podziękowali wszystkim nauczycielom za włożony wkład w edukację i wychowanie dzieci. Dyrektor szkoły wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. W tym szczególnym dniu uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie. W przygotowanym na tę okazję programie artystycznym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 • 07.10.2017

  W tym roku szkolnym po raz drugi włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym tygodniu nasze matematyczki p. Kinga Gawlik i p. Elżbieta Lewandowska starły się przekonać wszystkich uczniów i nauczycieli, że tabliczka mnożenia jest super. Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia zorganizowały mnóstwo zajęć, konkursów, zagadek, które sprawdzały naszą znajomość tabliczki mnożenia. No cóż jednym szło lepiej, innym trochę gorzej. Ci którzy odpowiedzieli źle, tym razem nie dostali minusa ani jedynki, musieli jednak zjeść kawałek cytryny. To była fantastyczna lekcja matematyki!

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

 • Uczniowie klas szóstych i siódmych w "Tarapatach"

  Dzień Chłopca w starszych klasach to również wyjazdy, wyjazdy i jeszcze raz wyjazdy. Zarówno klasy szóste jak i klasy siódme z okazji tego święta pojechali do Łodzi. 2 października chłopcy i dziewczynki pod przywództwem p. Kingi Gawlik, p. Zbigniewa Antosiaka i p. Magdaleny Florek-Barylskiej wzięli udział w wycieczce. Pierwszym punktem był seans filmowy w Cinema City i film pt. "Tarapaty". Film o przyjaźni i o tym, że prawdziwe, niezwykłe przygody mogą na nas czekać tuż za rogiem. Następnie szóstoklasiści mogli stoczyć walki niczym bohaterowie filmów s-f w pokoju laserowym w Experymentarium w Manufakturze. Siódmioklasiści również obejrzeli film "Tarapaty". Film bardzo im się podobał i już widzieli siebie w podobnych tarapatach. No cóż fantazja tej grupy nie zna granic. Kolejnym punktem wycieczki był Park Trampolin "Saltos". Niby tacy dorośli, a bawili się jak małe dzieci. No może poziomem sprawności nieco odstają od trenerów z parku, jednak niektórzy są naprawdę nieźli. Zabawa była super! A p. Jolanta Chwiałkowska, p. Marta Kowalczyk i p. Hanna Kokorzycka odetchnęły z ulgą, że oprócz drobnych otarć nic nikomu się nie stało.

 • 05.10.2017

  W poniedziałek 2 października po raz pierwszy w tym roku wzięliśmy udział w Spotkaniu z muzyką. Tym razem p. Witek wraz z towarzyszącym mu muzykiem przenieśli nas w świat muzyki wielkiego ekranu. Jak zwykle wszyscy świetnie się bawiliśmy słuchając śpiewu i gry na Theremini.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Abumie fotograficznym

 • 05.10.2017

  Tym razem Rodzinne Spotkania z Kulturą miały miejsce w Łodzi podczas Festiwalu Światła. 30 września grupa uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej, rodzice oraz nauczyciele: p. Renata Tratkiewicz, p. Marta Kowalczyk, p. Emilia Granosik i p. Wioletta Nowak, wzięli udział w Light Move Festival. Hasło przewodnie tegorocznej edycji imprezy to "No limits - szlakiem awangardy". Festiwal Światła podkreślił piękno łódzkiej architektury. Kolorowe wizualizacje rozciągały się na ulicy Piotrkowskiej, w Parku Staromiejskim, a także we wschodniej części miasta, w stronę dworca Łódź Fabryczna. Największe atrakcje na festiwalu znajdowały się na Placu Wolności. Podczas Festiwalu Światła podziwialiśmy mappingi, projekcje wielkoformatowe, instalacje i iluminacje.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

 • Głosowanie rozpoczęte !!!


  Zachęcamy do głosowania na zadanie PN 103 "Kultura łączy pokolenia- łódzkie bez barier" w ramach budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego. Projekt dotyczy cyklicznych wyjazdów do łódzkich teatrów i filharmonii - raz w miesiącu w roku 2018. Każdy wyjazd będzie obejmował grupę 150 osób zamieszkujących gminy wiejskie powiatu łęczyckiego. Preferowany przedział wiekowy uczestników to 9-15 lat, przewidziano także możliwość wyjazdu z rodzicami lub dziadkami. Aby projekt był dopuszczony do realizacji, musi zdobyć jak największą liczbę głosów.
  Głosować można online lub w formie papierowej.
  W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy województwa łódzkiego - również dzieci bez względu na wiek. 
  Oddaj swój głos !!!

   

 • 02.10.2017

  W piątek 29 września w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej miała miejsce niecodzienna uroczystość. Otóż tego dnia odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Łęczyca połączona z uroczystością XXV-lecia Rady Gminy Łęczyca. Podczas sesji zaprzysiężeni zostali również nowi radni Młodzieżowej Rady Gminy.

  XXV-lecie Gminy Łęczyca.

 • 02.10.2017

  30 października swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji już od kilku dni odbywają się klasowe uroczystości i wyjazdy. Była pizza i batoniki, były zabawy w parku i konkursy w klasach. 29 września dzieci z najmłodszych oddziałów wyjechały pobawić się w Sali zabaw „Fantazja” w Łęczycy. Zabawa była super. Dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do szkoły. Wszystkim chłopcom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

  Maluszki w sali zabaw "Fantazja".

 • 02.10.2017

  29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzisiaj w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej staraliśmy się udowodnić dzieciom, że czytanie może być fajne. Podczas zajęć dzieci mogły się przekonać, że czytanie to wspaniała forma rozrywki i nawet Ci, którzy niezbyt chętnie zaglądają do biblioteki, dziś czytali lub słuchali książek z wielkim zainteresowanie. Czytały dziewczynki w ramach akcji "PoczytajMy", czytały panie bibliotekarki, czytali uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Do akcji włączyli się też inni nauczyciele, którzy na swoich lekcjach przedstawiali swoim uczniom fragmenty książek i wiersze. Akcja tak bardzo przypadła uczniom do gustu, że postanowiłyśmy ją przedłużyć do poniedziałku.

  Dzień głośnego czytania.

 • 02.10.2017

  "Języki obce w rzeczywistości szkolnej" - krajobraz reformy, podczas tej konferencji nauczyciele języków obcych wymieniali się doświadczeniem z innymi nauczycielami. Pani Emilia Andrzejczak pokazała prezentację multimedialną. Prezentacja ta dotyczyła realizacji projektu "The Young Reporters'TV" przeprowadzonego dzięki Programowi English Teaching Amerykańsko-Polskiej Fundacji NIDA.

  "Języki obce w rzeczywistości szkolnej".

 • 26.09.2017

  26 września to Europejski Dzień Języków Obcych. W tym dniu Rada Europy chce zachęcić do nauki języków obcych wszystkich europejczyków – niezależnie do wieku. W naszej szkole również obchodzimy to święto. Zespół nauczycieli języka angielskiego i języka niemieckiego, zorganizował wiele atrakcji dla uczniów i nauczycieli. Każdy mógł spróbować swoich sił biorąc udział w quizie lub konkursie plastycznym. Mogliśmy podziwiać prace plastyczne uczniów, wysłuchać "Ody do radości" śpiewanej przez uczennice w języku niemieckim , obejrzeć prezentację multimedialną.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

   

 • 26.09.2017

  25 września zostały w naszej szkole przeprowadzone wybory uzupełniające do Młodzieżowej Rady Gminy. Uczniowie klas IV-VII wybrali spośród 4 kandydatek Julkę Banasiak i Magdę Brygier. Tak więc naszą szkołę w MRG reprecentować będą trzy uczenice: Ula Kowalczyk klasa VIIB, Julka Banasiak (VIIB) i Magda Brygier (VIB). Pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Gminy już wkrótce.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

 • 26.09.2017

  PTTK zachęca ludzi do poznawania piękna naszego kraju poprzez organizowanie rajdów, imprez plenerowych, konkursów. Jednym z takich konkursów jest Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy „Pięknie opowiedzieć ojczyznę”. Konkurs niezwykle trudny ale i piękny, słuchając uczestników można dowiedzieć się naprawdę wiele o naszej okolicy, poznać historie niezwykłych ludzi. W czwartek 21 września w MiPBP w Łęczycy odbyły się powiatowe eliminacje do konkursu wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Brygier, którą przygotowała do konkursu p. Renata Tratkiewicz. Madzia opowiedziała o niezwykłym rajdzie - szlakiem placów zabaw w Łęczycy, który zorganizowała jako nowy prezes PTTK w Łęczycy. Tekst jak i jego interpretacja bardzo spodobały się jury. Magda zajęła II miejsce i będzie reprezentowała nasz powiat w etapie wojewódzkim. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

  (fot. MiPBP w Łęczycy)

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

 • Zarząd Rady Rodziców wybrany!

  21.09.2017

  W dniu 20 września 2017r. odbyły się wybory do Zarządu Rady Rodziców przy Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej. Nowy skład przedstawia się następująco:

  - Przewodnicząca - p. Małgorzata Bartniak

  - Wiceprzewodnicząca - p. Anna Roszuk

  - Wiceprzewodnicząca - p. Anna Martofel

  - Sekretarz - p. Ewa Banasiak

  - Skarbnik - p. Bożena Stańczyk         

                               Gratulujemy serdecznie!

  Przypominamy także, że wysokość opłat na RR oraz numer konta można znaleźć w zakładce "Dla Rodziców".

 • 21.09.2017

  20 wrzesień to dzień, w którym swoje święto obchodzą wszystkie przedszkolaki. Oczywiście w naszej szkole nie zapomniano o święcie najmłodszych. Panie z oddziałów przedszkolnych zorganizowały dla dzieci Dzień Przedszkolaka. Przygotowały dla swoich słodziaków mnóstwo niespodzianek. Były tańce, śpiew, zabawy sportowe i konkursy, czyli to co maluchy lubią najbardziej. Każde dziecko otrzymało dyplom dzielnego przedszkolaka. A my, nauczyciele, pracownicy obsługi, starsze koleżanki i koledzy oraz rodzice życzymy Przedszkolaczkom uśmiechu od ucha do ucha, radości i słodkości oraz tego aby w szkole zawsze czuli się dobrze i bezpiecznie.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

 • 18.09.2017

  W sobotę 16.09.2017r. odbył się XLII Rajd Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą. Tegoroczny rajd upamiętniał wydarzenia z września 1939r. Rajd zaczął się w Topoli Królewskiej. Po zwiedzeniu tutejszego cmentarza, wygłoszenie prelekcji na temat pierwszej fazy Bitwy nad Bzurą  i złożeniu kwiatów oraz zapaleniu zniczy pod Pomnikiem ku czci nieznanych żołnierzy  Wojska Polskiego wyruszyliśmy w dalszą sześciokilometrową pieszą wędrówkę w kierunku Kolegiaty w Tumie oraz znajdującego się tam cmentarza. Następnie przejechaliśmy autokarami na Zamek w Łęczycy, gdzie odbyły się konkursy i gdzie czekała na nas pyszna grochówka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu zaśpiewali pieśni patriotyczne „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „ Piechotę”.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym

 • Pierwsze w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami - serdecznie zapraszamy!

  17.09.2017

  Drodzy Rodzice,

  W dniu 20 września 2017r. o godz. 16.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami (na hali sportowej).

  Po tym spotkaniu zapraszamy Państwa na klasowe zebrania z wychowawcami. Następnie odbędzie spotkanie trójek klasowych z Dyrektorem Szkoły i wybór Rady Rodziców na rok szkolny 2017/18.

 • Sprzątanie Świata, czyli… nie ma śmieci – są surowce!

  16.09.2017

  Akcja „Sprzątanie Świata”  każdego roku jest ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. Ma na celu nie tylko integrację zespołów klasowych, ale przede wszystkim bezpośrednie działania na rzecz środowiska, czyli oczyszczenie okolic naszej miejscowości z porzuconych śmieci. Przed wyjściem w teren przypomniano uczniom o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Następnie wyposażono ich w  worki i rękawiczki. Tak przygotowani wyruszyli sprzątać przydzielone tereny. Wśród zebranych śmieci dominowały papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy sporo różnorodnych odpadów. Niestety! Nie wszyscy tak do końca zdają sobie sprawę, że na całym świecie ludzie mają problem z rosnącą górą śmieci. Jednak są czynności, które pomagają ograniczyć tę niedogodność i to MY, zarówno mali, jak i duzi, możemy mieć na to wpływ. Gromadząc odpady plastikowe, możemy zaobserwować, że większość to butelki po napojach i kartoniki. Pierwszym krokiem do sukcesu jest wyrzucenie do kosza lub worka butelki bez nakrętki, a tę należy zbierać np. w akcji „Korek”. Drugim krokiem w kierunku ochrony środowiska, jest zmiażdżenie butelki, zanim trafi do pojemnika. Najłatwiej chyba zdeptać intruza. W ten sposób, prasa do śmieci nie ma problemu ze zmniejszaniem objętości odpadów.
  Tak naprawdę okazuje się, że problemem ekologicznym nie jest papierek czy butelka wyrzucona na trawnik, jest to problem jedynie estetyczny i zadanie dla odpowiednich służb komunalnych. Prawdziwym problemem są tysiące kilogramów śmieci codziennie produkowanych w naszych domach. Rozwiązaniem problemu jest zmiana w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów, unikaniu odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu. Podnosząc świadomość i kulturę osobistą, może nadejdzie taki dzień, kiedy zamiast sprzątać świat, pójdziemy o jeden krok dalej. Tymczasem nie pozostaje pozostaje nam nic innego, jak organizowanie tej akcji tak długo, jak długo nasza Topola Królewska będzie zasypywana śmieciami.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji Sprzątanie Świata w Albumie fotograficznym

 • O tym trzeba pamiętać - Bitwa nad Bzurą

  W tym roku przypada 78 rocznica Bitwa nad Bzurą. Była jedną z największych bitew, która rozegrała się podczas wojny obronnej Polski w 1939 roku. Została stoczona przez armie polskie "Poznań" i "Pomorze" z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii "Sud". Bitwa przebiegała w trzech fazach - pierwsze dwie fazy miały charakter działań zaczepno-obronnych, podejmowanych przez stronę polską, trzecia obrony:

  • I faza (9-12 wrzesień) natarcie na Stryków
  • II faza (13-16 wrzesień) natarcie na Łowicz
  • III faza (16-18 wrzesień) odwrót na Warszawę podczas którego siły polskie uległy rozbiciu.


  Całością sił polskich dowodził dowódca Armii "Poznań" gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba.

  Bitwa nad Bzurą, mimo że w końcowym rezultacie zakończyła się klęską armii "Pomorze" i "Poznań", spełniła ważne zadanie operacyjno-strategiczne: zmusiła dowództwo niemieckie do zmiany planu działań, opóźniła kapitulację Warszawy i uniemożliwiła wykorzystanie niem. wojsk szybkich do przegrupowania na pd. skrzydło GA "Sud" w celu przyspieszenia działań na Lubelszczyźnie.
   

  Więcej ciekawostek na ten temat znajdziecie na stronie: http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/bitwa-nad-bzura/index.html

  Zdjęcie przedstawia manewry w okresie międzywojennym i pochodzi z w/w strony.

strona: